Primarul Adrian Frîncu anunță semnarea unui contract de finanțare de peste 17 milioane de lei

Comunitatea locală se dezvoltă prin investiții. Un proiect major destinat Comunei Calafindești urmează să fie implementat din acest an 2024, după aprobarea fondurilor de către Ministerul Dezvoltării. Este vorba despre un proiect de anvergură prin care va fi asigurată extinderea și reabilitarea sistemelor de apă și canalizare”

Primarul Adrian Frîncu a semnat contractul de finanțare la București, în prezența ministrului Adrian Veștea.

Documentul a fost parafat marți, 6 februarie, la sediul ministerului de resort.

Valoarea investiției se ridică la 17,24 milioane de lei.

Contribuția Ministerului Dezvoltării se ridică la 16,5 milioane de lei, iar Comuna Calafindești alocă acestui proiect circa 750.000 de lei din bugetul local.

Urmează etapa licitației, după care vor prestatorul va putea implementa proiectul pentru extinderea și reabilitarea sistemelor de apă și canalizare.

Proiectul va fi implementat într-un termen de 24 de luni de la data începerii lucrărilor de investiții prevăzute în Comuna Calafindești.

workmaster